تاریخچه تمبور

تاریخچه تمبور

آشنایی با تاریخچه

اینطور به نظر میرسد که تکنیک گلدوزی با تمبور(Ari work) اصالتا از هند با پیشینه ای بسیار دور می آید.

 

Ari به معنی قلابی است که هندیها در این تکنیک برای خلق زنجیره هایی با نخ استفاده میکردند. این قلاب سوزنی بلند و نازک است که در سرخود یک قلاب دارد و دسته آن چوبیست . هنر Ari از شهر باربانکی در اوتارپرادش به کوچ در کجرات سفر کرد که در آنجا کفاشان از این تکیک بر روی چرم و بعد روی لباس استفاده کردند. کفاشان طرحهای بدیع مثل گل و حیات وحش و موتیوهای زیبا بر روی چرم خلق میکردند که مورد علاقه خاندان سلطنتی امپراطوری مغول در قرن 16واقع شد.

 

 

 گلدوزی Ari بعدها به خلیج فارس و خاورمیانه و در انتها در قرن 18 به اروپا رسید جایی که این تکنیک به صورت جهانی به عنوان تمبوردوزی شناخته شد.

تمبور در  لغت فرانسه اشاره دارد به تکنیک کشیدن یک پارچه به صورت کاملا محکم به روی یک قاب به منظور ایجاد کشیدگی و استحکام مناسب برای اجرای دوخت زنجیره ساده با سوزن تمبور این فرم در زمان گذشته  به صورت دایره ای و مستطیل وجود داشته . تمبوردوزی در سال 1810 به شهر lunevil رسید و توسط آتلیه های طراحی و دوخت به منظور سرعت بخشیدن در  تکنیک های گلدوزی استفاده شد . 

 

مهره ها و پولکها بعدها در قرن 19 به این تکنیک اضافه شده است، شهرlunevil برای کارهای استثنایی و دوختهای زیبا با استفاده از تکنیک تمبور دوزی مشهور شد در حدی که این تکنیک به نام lunevil شناخته شد. آکادمی گلدوزی mishonet در سال 1858 بنیانگذاری شدو بعدها برای دوخت شنل چارلز فردریک و جین کویین و مدلین ویولت معروف و مشهور شد.

وقتی که آلبرت  و ماری لویز لساژ آتلیه mishonet را در سال 1924خریدند آنها تکنیک lunevil را در پاسخ به علاقمندی  دنیای آن روز ها{les Annees Folles} به پارچه های کارشده  د ر پاریس و شهرهای اطراف " تکنیک قلاب lunevil هنوز توسط آتلیه های دست ساز و کارشده مجلل استفاده میشود.

 

 

 

 

 

مطالب
تاریخچه تمبور
آشنایی با تاریخچه